еМагазин
Image default
Бизнис

„Тетекс“ ја намалува дивидендата поради корона вирусот

„Тетекс“ АД Тетово преку Македонската берза соопшти дека заради нононастаната состојба со корона вирусот ја измени одлуката за распределба на ланската добивка.

Износот наменет за исплата на дивиденда на иматели на акции се намалува од 29.912.672 денари на 15.186.408 денари, а износот на нерасппредената добивка се зголемува од 765.445 денанри на 15.491.709 денари.

Висината на дивидендата бруто по акција ќе изнесува 1,18 % пд номиналната вредност, оснодно 36,6 денари бруто по акција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тито Беличанец даде оставка од Одборот на директори на „Тетекс“

КХВ го казни Тито Беличанец: Имал „инсајдерски“ информации кога продал акции од „Тетекс“

„Тетекс“ станува компанија за издавање недвижнини

„Тетекс“ ќе дели дивиденда во бруто-износ од 72,2 денари за акција

Фото: Тетекс

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Се распродава имот на „Типо“ вреден милиони: Се нуди деловен простор, накит и магацин

Редакција

„Јумак“ го доби тендерот на Град Скопје за дизајн и изведба на велосипедска патека на Водно вреден 115.000 евра

Редакција

„Тепачка“ за акции од Комерцијална банка на Македонската берза

Редакција