еМагазин
Image default
Свет

Токио – најбезбеден град во светот, Амстердам – во Европа

Токио е најбезбеден град во светот, а Амстердам – во Европа, според Индексот на најбезбедни градови во светот објавен од „Economist intelligence unit“, a се состои од дигитална, инфраструктурна, здравствена и лична безбедност.

Сингапур е втор најбезбеден град, по главниот град на Јапонија, додека јапонска Осака е на третото место на таа листа. Истите градови исто така ги заземаа тие позиции според индексите за 2015 и 2017 година.

На списокот се наведени 60 градови, а индексот се обиде да го опфати концептот на „урбана еластичност“, односно можноста на градовите да апсорбираат шокови и да закрепнат од нив, велат истражувачите.

Беа проценети четири видови безбедност: дигитална, инфраструктурна, здравствена и лична.

Азиско-пацифичкиот регион доминира во првите десет најбезбедни градови, како и во претходните години. Меѓу трите града споменати во првите десет се јужнокорејскиот Сеул (8-ми) и австралискиот Сиднеј (5-ти) и Мелбурн (10-ти).

Два европски и два северноамерикански градови се меѓу првите десет.

Амстердам е четврти на листата, Копенхаген е осми, Торонто е шести, а Вашингтон е седми.

Лагос (нигерија), Каракас (Венецуела), Јангон (Мјанмар), пакистанскиот Карачи и Дака (Бангладеш) се на последните пет позиции на тој индекс.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Мерка против коронавирусот: Во Панама мажите и жените во различни денови ќе излегуваат надвор

Редакција

Во 70 земји е незаконски да се биде хомосексуалец, во седум се казнува со смрт

Редакција

(ВИДЕО) Паника поради наводно пукање ја „растури“ Парадата на гордоста во Вашингтон

Редакција