еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Топ пет најплатени професии: Програмерите убедливо на врвот

Дражавниот завод за статистика ги објави најновите податоци за просечната месечна исплатена нето-плата по вработен која во март 2019 изнесувала 24.590 денари.

Од податоците може да се види дека топ пет сектори со највисока просечна плата се компјутерско програмирање, консултантски и сродни дејности (56.670 денари) телекомуникации (50.022 денари), финансиско-услужни дејности, освен осигурување и пензиски фондови (48.191 денари), воздухопловен транспорт (47.594 денари) и производство на основни фармацевтски производи и фармацевтски препарати (44.616 денари).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Просечната плата за еден месец се зголемила за 398 денари

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Јовески: Амнестијата е политичка одлука, доколку зависеше од мене немаше да се случи

Никола Осило

Обвинетите за насилството во Собранието подаваат рака кон Заев и прифаќаат национално помирување

Редакција

За бруто примања на менаџментот на Пекабеско лани потрошени 11,1 милиони денари

Редакција