еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Топ пет највисоки просечни плати: Програмерите со 63.174 денари убедливо на врвот

Државниот завод за статистика објави дека просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во март 2020 година изнесувала 26.422 денари.

Статистичките податоци откриваат дека во земјава има дејности каде просечната плата е за повеќе од два пати повисока отколку државниот просек.

На врвот на листата од топ пет највисоки просечни плати по дејности во март е секторот компјутерско програмирање, консултантски и сродни дејности каде била исплатена просечна плата од 63.174 денари.

На второто место е секторот телекомуникации со просечна плата од 49.080 денари, а на третото место секторот производство на основни фармацевтски производи и фармацевтски препарати со просечна плата од 46.893 денари.

Потоа следуваат секторите финансиско-услужни дејности (42.900 денари) и осигурување, реосигурување и пензиски фондови (40.031 денари).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Просечната плата во март се зголеми на 26.422 денари

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(АУДИО) „Пукнаа„ пет „бомби“ за Антонио Милошоски

Редакција

Се воведува патарина на новите автопатишта

Никола Осило

Починале на место: Познат идентитетот на петтемина загинати во сообраќајката кај Драчево

Никола Осило