еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Топ пет највисоки просечни плати: Програмерите убедливо на врвот

Државниот завод за статистика (ДЗС) ги објави податоците за просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во октомври 2019 година според кои таа изнесувала 25.726 денари, што е зголемување за 3,7 отсто во однос на истиот месец минатата година.

Податоците на ДЗС откриваат дека во некои дејности просечната плата е неколку пати повисока од државниот просек.

Убедливо највисока е просечната плата во секторот „компјутерско програмирање, консултантски и сродни дејности“ каде во октомври таа изнесувала 60.899 денари.

На второ место е секторот „производство на основни фармацевтски производи и фармацевтски препарати“ со просечна плата од 46.713 денари, а на третото место секторот „воздухопловен транспорт“ со просек од 45.683 денари.

Следуват секторите „финансиско-услужни дејности“ (44.345 денари) и „телекомуникации“ (40.153 денари).

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Драстично намален прометот на Македонската берза

Никола Осило

(Галерија) Новиот шопинг-мол во „Ист гејт“ ќе биде отворен во 2020 година: Ќе биде поголем од Сити мол и со многу нови брендови

Редакција

„Ангропромет-Тиквешанка“ оствари добивка од 1,3 милиони денари за три месеци

Никола Осило