еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Топ пет трговски партнери на Македонија

Во периодот јануари – октомври 2018 година, според вкупниот обем на надворешно трговската размена, Република Македонија најмногу тргувала со Германија, Грција, Велика Британија, Србија и Бугарија, соопшти Државниот завод за статистика.

Трговијата со Германија во овој период била 2,9 милијарди евра, со Грција 707 милиони евра, со Велика Британија, 693 милиони евра, со Србија, 616 милиони евра, а со Бугарија 532 милиони евра.

Подетално ОВДЕ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Раст на извозот од 23 проценти, а на увозот за 19,9% во првите десет месеци

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Канческа Милевска координаторка на новоформираната независна пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ во Собранието

Редакција

„Њујорк тајмс“: „Посетата на Папата сигнал за крај на тридецениската меѓународна изолација на Северна Македонија“

Никола Осило

Народната банка вработува осум лица, плата до 43.815 денари

Никола Осило