еМагазин
Image default
БАШ НИ Е ЌЕФ

Топол оброк за студени денови – вистински извор на среќа

Новогодишните и божиќните празници се вистинска причина за да подариме насмевка на сите на кои им е потребна. Предновогодишната магија и радост е значајна за целото општество, тоа нѐ одржува сите во живот. Изворот за среќа и радост се малите гестови кои исполнуваат со позитивни чувства и среќа. Често тоа е само подадена рака и топол оброк.

„Топол оброк за студени денови“ е акција која ги стопли срцата на луѓето кои немаат свој дом. Ресторанот и центарот за настани Аликас, чија приказна претставува извор, е место каде понира љубовта, среќата и добрината. Посветени на својата мисија и со надеж дека ќе поттикнат поголема мотивација во заедницата, тие им дадоа поддршка на тие на кои што им е најпотребна.

Поделени беа над 100 топли оброци низ целиот град пренесувајќи дека сите имаат поддршка од општеството и заедницата. Тимот ја посети и црквата св. Ѓорѓија во населбата Ѓорче Петров каде што секојдневно доаѓаат лица на кои што им е потребна таа помош и кои се сведоци на човековата добрина.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Платформа 2020“ за зголемување на соработката меѓу образованието и приватниот сектор

Редакција

Град Скопје ќе помогне со два милиони денари за настраданите во пожарот во Атина

Редакција

Општина Дебрца покажа како се може: Советот едногласно изгласал парична помош за Сара

Редакција