еМагазин
Image default
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Трагикомедија: Собранието одлучува за имунитетот на Груевски додека тој ужива азил во Унгарија

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска ќе одржи седница на кои ќе се разгледуваат повеќе барања за одредување притвор на Никола Груевски, а по барање на судовите во кои се водат судските процеси во кои е обвинет поранешниот екс-премиер.

Смешно е што во Собранието се тераат процедурите за одземање на имунитетот на Груевски, кога тој веќе со денови ужива политички азил во Унгарија што го прави недостапен за македонските правосудни органи со оглед на тоа што барањето за азил му беше доделено токму врз основа на тврдењето дека е жртва на политички прогон и дека судските власти во Македонија се користат за политичка пресметка со опозицијата.

Колку за потсетување, унгарските власти како едно од образложенијата за доделување на азилот го наведоа извештајот за напредокот на Македонија кон ЕУ во кој токму правосудниот систем беше предмет на најголеми критики.

Фото:ВМРО-ДПМНЕ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пет барања за одземање на праетничкиот имунитет на Груевски

Протест во Косово против албанската Влада затоа што „му помогна на Груевски да побегне“

Дојче Веле: Груевски наводно го немало на снимките за излез од Македонија, снимките од Албанија треба да стигнат деновие

Алсат М со детали како избегал од Македонија: Два дена пред бегството Груевски се поздравил со роднини и соработници

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Твитерџиите за министерот Дураки: „Подобро да си ќутеше“

Редакција

Каков имот пријавиле членовите на ДИК: Целиот имот на Јанаќе Витановски е подарок

Редакција

Се повлекува ли полека Трифун Костовски од неговата финансиска империја?

Редакција