еМагазин
Image default
Свет

Трамп и се закани на Европа со „царини од пеколот“

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно му се закани на Брисел со царини, велејќи дека ЕУ мора да „игра според правилата” или ќе и воведе „царини од пеколот”.

„Европската унија е многу, многу цврста. Тие не дозволуваат нашите производи да влезат. Тие не дозволуваат увоз на нашата земјоделска стока, рекол Трамп на состанокот со американските гувернери“, се наведува во денешното соопштение од Белата куќа.

Тој додаде дека „можеби на некој начин”, ЕУ е поцврста од Кина. Трамп, исто така, ја обвини ЕУ дека наплатува големи царини на американските автомобили, додека САД не наплатува речиси ништо кога ќе ги испратат своите автомобили.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Пентагон одобри средства за изградба на ѕидот на границата со Мексико

Редакција

(Видео) Хит во светот: Спикерот во парламентот на Нов Зелaнд хранеше бебе сред седница

Никола Осило

Обвинителство на Турција: Новинарот Кашоги е задавен веднаш по влегувањето во Конзулатот на Саудиска Арабија

Редакција