еМагазин
Image default
Свет ТОП СТОРИИ

Трамп конкуренција на Заев и Ципрас за Нобеловата награда за мир

Јапонскиот премиер Шинзо Абе го предложи за кандидат за Нобелова награда за мир, американскиот претседател Доналд Трамп, поради неговата работа за отпочнување дијалог со Северна Кореја.

Трамп изјави дека заслужува Нобелова награда за мир поради неговата политика кон Сирија и Северна Кореја, но, исто така, жали што веројатно нема да ја добие.

„Му ја дадоа на Обама, тој дури и не знаеше зошто му беше дадена. Тој беше таму околу 15 секунди и веќе му ја доделија Нобеловата награда”. Тој праша: „О, со што сум заслужил?”, напиша Трамп на Твитер и се пожали на својата ситуација.

„Јас веројатно никогаш нема да ја добијам”, додава Трамп.

Трамп тврди дека спасил три милиони животи во сириската провинција Идлиб, што е во рацете на бунтовниците, кога тој предупредил дека Русија, Иран и сириската влада не треба извршат напад врз Идлиб.

Во конкуренција за Нобеловата награда за мир се и македонскиот и грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Зошто откази за роднините? Признавате непотизам? Нели се беше легално?“: Твитер за отказот на мајката на Костадинов

Редакција

„Филип прима ексклузив“ го доби тендерот на Град Скопје за изработка на фасади на две училишта вреден 1,2 милиони евра

Никола Осило

УЈП: До 15-јануари регистрација и отповикување за ДДВ

Редакција