еМагазин
Image default
Свет

Трамп предложил изградба на ѕид во Сахара за да се спречи илегалната миграција во Европа

Претседателот на САД, Доналд Трамп му предложил на шефот на шпанската дипломатија Жозеп Борел да подигне ѕид во Сахара за да ја запре илегалната миграција.

– Затворањето на пристаништата не е решение и изградба на ѕид во Сахара, како што неодамна ми предложи претседателот Трамп, исто така не е решение, истакна Борел.

Поранешниот претседател на Европски парламент не наведува кога го добил предлогот од Трамп. Борел само истакна дека на американскиот претседател му одговорил: „Знаете колкава е Сахара“.

Според официјалните податоци на Меѓународната организација за миграција од почетокот на годината во Европа преку Шпанија влегле над 38.000 мигранти. Шпанските енклави Сеута и Мелилја на африканскиот континент се заштитени со шестметарски ѕидови, но тоа не ги обесхрабрува мигрантите да се обидат да преминат на другата страна.

Сахара е долга околу 4.800 километри. Пустината речиси се протега низ целиот северен дел на Африка.

МИА/Фото: digitaltrends.com

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Во 70 земји е незаконски да се биде хомосексуалец, во седум се казнува со смрт

Редакција

(Видео) Вечниот конфликт продолжува: Интензивни напади меѓу Израелците и Палестинците

Никола Осило

(Видео) Заборавениот конфликт се разгорува: Украина и Русија на работ од војна

Никола Осило