еМагазин
Image default
Бизнис

ТТК Банка за три месеци оствари добивка од 5,7 милиони денари

Во периодот 1.1.2019 – 31.3.2019 година, преку своето редовно оперативно работење ТТК Банка успеа да генерира позитивен нето-оперативен приход пред исправки на вредност во износ од 26,6 милиони денари, соопшти банката преку Македонската берза.

„Во истиот период, исправката на вредност на финансиски средства и посебна резерва за вонбилансната изложеност, на нето-основа изнесува 20,9 милиони денари. Финансискиот резултат за периодот јануари – март 2019 година е позитивен и изнесува 5,7 милиони денари“, соопшти банката.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Хотели Метропол“ со загуба во првите три месеци од годинава

Никола Осило

ЕЛЕМ купува теренско возило за 1,5 милиони денари

Никола Осило

Среќна Нова година: Министерството за транспорт вработува 40 лица, плата до 30.305 денари

Никола Осило