еМагазин
Image default
Техно ТОП СТОРИИ

Туристи ќе можат да ја посетуваат Меѓународната вселенска станица

Американската НАСА соопшти дека ќе дозволат приватни лица да ја посетуваат Меѓународната вселенска станица.

Претставници на НАСА на прес-конференција соопштија дека трошоците и организацијата на екипажот кој лета на станицата ќе ја препуштат на Боинг и Спејс Икс, кои агенцијата ги ангажирала за такви патувања.

Од друга страна, НАСА на идните туристи ќе им наплаќа храна, сместување и комуникација на станицата, а тие трошоци би изнесувале околу 35 илјади долари дневно.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Очекувам од понеделник да уведат „Мој термин“ за у кафана“: Твитер реакции за отварањето на кафулињата и рестораните

Редакција

Иво Лауренчиќ постхумно прогласен за креатор за навек во регионот

Редакција

„ОКТА“ и „Супертрејд“ го добија тендерот на набавка на еуродизел за државните нафтени резерви вреден 13,3 милиони евра

Никола Осило