еМагазин
Image default
Македонија

Турско МНР: Анкара го поддржува членството на Македонија во ЕУ и НАТО

Турција ќе продолжи да го поддржува просперитетот и безбедноста на пријателска Македонија и нејзиното членство во ЕУ и НАТО, соопшти денеска турското Министерство за надворшени работи.

– Турција ја признава Република Македонија под уставното име уште од нејзиното осамостојување. Како и досега ќе продолжиме да ја поддржуваме пријателска Македонија, нејзиниот просперитет и безбедност, како и нејзиното зачленување  во ЕУ и НАТО, се наведува во реакцијата на официјална Анкара по неделниот референдум во Македонија.

МИА/Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Фото) Поглаварот на ИВЗ, Реисот Сулејман Реџепи, на Фејсбук се пофали дека добил албански пасош

Редакција

Австриски „Стандард“: Русија го поткопува договорот со Грција

Редакција

Коневски ќе бара оставка од Мицкоски: Добронамерно те советувам да се посветиш на многубројното членство

Редакција