еМагазин
Image default
Македонија

Доналд Туск со честитка и на македонски јазик за ратификацијата на Договорот од Преспа и во Грција

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск го честиташе усвојувањето на Преспанскиот Договор на македонски, грчки и англиски јазик.

-Тие имаа имагинација, тие го презедоа ризикот, тие беа подготвени да ги жртвуваат сопствените интереси за општото добро. Зоран, Алексис – Браво! Невозможната мисија се исполни.

Фото: Влада

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Заев: Честито мој пријателе Алексис Ципрас, заедно со нашите народи испишавме историска победа

Договорот од Преспа ратификуван во грчкиот Парламент со 153 гласа

Твитер за спомнувањето на Егејците и Мирка Гинова во грчкиот Парламент: „Аман бе Ципрас. Што е следно на сите по еден апартман на Халкидики?“

Мицотакис најави вето за членството на Скопје во ЕУ, кога ќе стане премиер

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(ВИДЕО) Коалицијата која ја предводи ВМРО-ДПМНЕ си го смени името

Редакција

Ќе има ли предвремени парламентарни избори: Раководствата на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ одлучуваат што по референдумот

Редакција

Антикорупциска ќе поднесе жалба на одлуката на Управниот суд за Ѓорге Иванов

Редакција