еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Лакоми, мали, корумпирани човечиња: Твитерџиите за обидот на пратениците да се протне закон со кој ќе им се гарантира државна работа

Група пратеници, меѓу кои и дел од Независната пратеничка група на ВМРО ДПМНЕ, бараат пратеничките бенефиции да им важат и по истекот на мандатот. Посакуваат кога ќе престанат да бидат пратеници, да ги чека работно место во државна служба, односно да добијат предност при вработување во јавна админситрација.

Според Работното тело за реформи, законот за пратениците не бил приоритет, но се уште никој официјално не зборува за него.

Како и да е, твитерџиите на шега го дочекаа овој обид на народните избраници да си го загарантираат работното место по истекот на мандатот.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Koja e Невенка Стаменковска Стојковски, која од ВМРО-ДПМНЕ е предложена за заменик министер за информатичко општество и администрација

Редакција

Обвинителството отвори постапка за новите аудио снимки објавени на Јутјуб

Редакција

Бирото за развој на образованието вработува државни службеници, плата до 25.000 денари

Никола Осило