еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер се „вжешти“ за негирањето на македонскиот јазик од страна на Бугарската академија на науките

На социјалните мрежи и во јавноста не стивнуваат реакциите по соопштението на Бугарската академија на науките (БАН), според која македонскиот јазик не постои, туку е дијалект на бугарскиот јазик.

Еве дел од твитовите:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кој е официјалниот став на Бугарија за македонскиот јазик: Што пишува во Декларацијата на бугарскиот Парламент

(Видео) Игор Џамбазов и Весна Бејби во нивни стил им одговорија на Бугарите за негирањето на македонскиот јазик

Бугарскиот амбасадор Ангелов: Официјалниот став на Бугарија е Декларацијата на Парламентот

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ќе има ли предвремени парламентарни избори: Раководствата на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ одлучуваат што по референдумот

Редакција

(Фото) Заев, Џафери, Анѓушев, Шилегов… на ифтарска вечер организирана од македонско-турската стопанска комора

Редакција

(ВИДЕО) Ладнокрвно убиство во Србија: Бабичка застрела бизнисмен сред улица

Никола Осило