еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер во „црвено“ по критиките на Венцијанската комисија за законот за јазици

Венецијанската комисија ги повикува македонските власти да го преиспитаат Законот за употреба на јазиците преку консултации со сите засегнати страни.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Венецијанската комисија препорача да се преиспита Законот за употреба на јазиците

Правните експерти на Советот на Европа подвлекуваат дека во споредба со законодавството од 2008 година, новиот закон значително ја проширува употребата на албанскиот јазик и во многу аспекти ги надминува европските стандарди утврдени со Рамковната конвенција за заштита на националните малцинства и Европската повелба за регионални и малцински јазици.

Ставот на Комисијата предизвика лавина од реакции на социјалните мрежи, а еве дел од твитовите:

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Новата година носи нови даноци: За приход од 100.000 денари ќе се плаќа данок од 10.800 денари

Никола Осило

Чулев вели дека не се од неговиот тим: Полициски службеници на распит во Обвинителството

Редакција

(Фото) Ирена Ристиќ и пријателите ги исчистија отпушоците пред полициската станица „Беко“

Никола Осило