еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер за спомнувањето на Егејците и Мирка Гинова во грчкиот Парламент: „Аман бе Ципрас. Што е следно на сите по еден апартман на Халкидики?“

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, стана првиот премиер, и воопшто политичар во Грција, кој во грчкиот Парламент зборувал за судбината на Егејците.

Тој синоќа во својот говор во грчкиот Парламент во дебатата за ратификацијата на Договорот од Преспа, обрајќи им се на пратениците на Комунистичката партија на Грција, кои не го подржуваат Договорот, потсети на децата бегалци од Егејска Македонија, букварот на македонски јазик, Мирка Гинова… од времето на Граѓанската војна во Грција.

Во својот говор наместо Македонци, го користеше терминот Славомакедонци.

Ви пренесуваме дел од реакциите на Твитер заедницата:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ципрас ги потсети Комунистите за неправдата нанесена на Егејците: Оставам на вашата совест дали ќе гласате

Мицотакис најави вето за членството на Скопје во ЕУ, кога ќе стане премиер

Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Граѓаните негодуваат што УЈП ќе има увид во банкарските сметки, директорката објаснува што тоа значи

Редакција

Твитер фати сеир за сведочењето на Пимен: „Влегуваат поп, Бетмен и нинџа во кафана…“

Никола Осило

(Видео) Спектакуларна прослава на Први Мај во 1960 година во Скопје

Никола Осило