еМагазин
Image default
Техно

Твитер загуби 9 милиони корисници, но стана попрофитабилен

Социјалната мрежа Твитер, позната по своите кратки пораки, соопшти за четврт, последователен квартал без загуба, што значи дека ќе оствари добивка за целата финансиска година.

Заработката на Твитер во третиот квартал изнесуваше 758 милиони долари, додека профитот на компанијата изнесуваше 106 милиони долари. За споредба, во првиот и вториот квартал од календарската година профитот изнесуваше 61 и 100 милиони долари, соодветно.

Во исто време, Твитер ја губи својата публика. Активните корисници месечно се 326 милиони за последниот извештаен период, или девет милиони помалку, во споредба со претходниот квартал. Но, финансиските резултати покажуваат дека компанијата станала попрофитабилна.

Корисничката база во САД е намалена од 68 на 67 милиони луѓе. На глобално ниво (надвор од САД), мрежата изгуби уште 8 милиони корисници – бројот на активни членови се намали од 267 на 259 милиони.

МИА/Фото: Твитер

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(ВИДЕО) Ќе се доближи на најмало растојание до Сонцето досега: НАСА ја лансираше соларната сонда „Паркер“

Редакција

„Amazon web services“ влегува на македонскиот пазар и во регионот преку „Семос едукација“

Редакција

(Фото) Стотици млади девојчиња беа охрабрени да станат дел од СТЕМ светот преку DigiGirlz караванот

Редакција