еМагазин
Image default
Македонија

Уапсен државниот секретар во Министерството за информатичко општество и администрација

Државниот секретар во Министерството за информатичко општество и администрација, Јахи Јахија е уапсен по налог на надлежен јавен обвинител од Јавното обвинителство за организран криминал и корупација.

Тој, според првичните информации, се сомничи за злоупотреба на службената положба и овластување.

Од Обвинителството најавуваат повеќе детали во текот на денот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Детали за апсењето на државниот секретар: Јахи Јахија зел мито од 37.930 евра

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) Почна кампањата за референдумот: Заев го поврза со гласањето за независноста на 8 септември 1991 година

Никола Осило

СЈО: Дејствијата на Латас во „Тотал“ застаруваат за 20, односно 40 години од моментот на извршување

Никола Осило

Обвинетите за насилството во Собранието подаваат рака кон Заев и прифаќаат национално помирување

Редакција