еМагазин
Image default
Свет

Уапсен осомничен за подготовка на напад на Белата куќа и други објекти во САД

Оперативци на Федералното биро за истраги (ФБИ) синоќа задржале осомничен од сојузната држава Џорџија за кој се вели дека подготвувал напад на Белата куќа и други објекти.

Обвиненија за подготовка на напади биле дадени на 21 годишниот Хашер Џалал Тахи кој бил упасен во рамките на истрага на ФБИ која траела од март 2018 година, кога имало дојава до полицијата од соседите дека осомничениот се радикализирал и се приклонил кон џихадизмот.

Од ФБИ сметаат дека тој планирал да изврши напад на Белата куќа, на Статуата на слободата во Њујорк, како и на споменикот на Вашингтон и момериалот на Линколн во главниот град на САД.

Се прецизира дека осомничеиот не знаел како да ја нападне Белата куќа и тој не поседувал оружје и експлозиви. Тој бил задржан кога купувал оружје од еден од агентите на ФБИ кој работел под прикритие.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

СЗО: Укинувањето на рестриктивните мерки не значи крај на епидемијата во ниту една земја

Редакција

(Видео) Италијански градоначалници „полудеа“ апелирајќи да се остане дома поради корона вирусот

Редакција

Излекуваните од коронавирусот можат да останат носители и преку носот да го шират

Редакција