еМагазин
Image default
БЕСПАРИЦА

Убава вест: Министерството за земјоделство подготвува закон за донирање на вишок храна

Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство преку Единствениот национален електронски регистар на прописи (ЕНЕР) објави дека подготвува Закон за донирање на вишок храна.

Главна цел на законот кој ќе се подготвува од 12 септември до 2 октомври, годинава е да се воспостават механизми и критериуми за регулирање на активноста на донирање на храна.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Максималната казна за прекршок на граѓаните се намалува од 1.000 на 250 евра, за нерегистрирано возило од 500 на 250 евра

Редакција

Во август најголем раст на трошоците на живот за зеленчук и туристички аранжмани

Редакција

Македонска сага: Работат, а живеат во сиромаштија

Редакција