еМагазин
Image default
ЖИВОТ

УХМР забележа невообичаено топло и сушно време во март

Потопло од вообичаено, многу суво, со подпросечни количества врнежи, беше времето во март годинава. Според анализата на УХМР, над 20 дена од месецот максималната температура била над 15 степени, со исклучок на Маврово.

„Средната месечна температура варирала од пет степени во Маврово до 12 во Гевгелија. Споредено со многугодишните (1981-2010) мартовски средномесечни температурни вредности, годинашните се повисоки за 2,9 степени на ниво на државата. Највисоката максимална температура била 26,3 степени измерена на 10 март во Гевгелија и била 1,9 степени пониска од највисоката апсолутна (1961-1990)“, информира УХМР.

Ниски, под нулата температури се регистрирани на целата територија на земјата. Најниската минимална температура од -7,3 степени на 13 март е измерена во Маврово и била 13 степени повисока од најниската апсолутна (1961-1990).

Месечната сума на врнежи, пак, варирала од 0,2 милиметри во Скопје (Зајчев Рид) до 32,2 во Маврово.

„Споредено со просечните врнежи просторната распределба на врнежите на територијата на државата во март 2019 го запазува трендот на распоред. Временски, иако многу мали, врнежите се застапени во втората декада од месецот. Врнежите биле од дожд и снег. Врнежи од снег се забележани во планинските региони.

Во Маврово е измерена максимум 26 сантиметри снежна покривка на 13-ти во месецот. Максималната акумулирана дневна сума на вода од 18,3 милиметри била регистрирана во Маврово на 13-ти март што е помалку за 79 милиметри од апсолутно максималната мартовска (1961-1990)“, анализира Управата.

Споредено со мартовската многугодишна просечна вредност (1981-2010), годинава измерената мартовска средна месечна сума на врнежи била 39 милиметри под просечната или за 83 отсто помала од просечната на ниво на државата.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ученик од гимназијата во Велес со јавно обраќање до директорот: Не можам да ја разберам Вашата недоверба во своите ученици

Редакција

(Фото) Како Мијалков го прослави роденденот

Редакција

Велипеток, најтешкиот ден во годината

Редакција