еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Укинат куќниот притвор на Јанакиески за “Титаник“

Основниот суд Скопје 1 му ја укинал мерката куќен притвор на поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески за случајот „Титаник„ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО).

Укината му е и забраната да комуницира со останатите обвинети и со сведоците за овој случај.

Информацијата за укинување на притворот за „Титаник“ денеска на судењето за истиот предмет ја соопшти самиот Јанакиески.

Сепак, Јанакиески останува во куќен притвор, бидејќи ваква мерка од судот доби и за настаните во македонското Собрание од 27 април 2017 година.

Јанакиески за овој случај има забрана за кoмуникација со останатите осомничени и не смее да комуницира со поранешниот премиер и поранешен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, како и со сопратијците Спиро Ристовски, Трајко Вељаноски и Никола Бошковски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Отсуството на судијата Ставрев го одложи судењето за „Титаник“

Фото: Фејсбук/Јанакиески

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Пуцко петрол“ го доби тендерот на ЕСМ за набавка на нафтени деривати вреден 174.000 евра

Никола Осило

(ВИДЕО) Груевски не му одговори на унгарски новинар од што живее во Будмипешта и дали се видел со Орбан

Редакција

Знаете ли дека постои софтвер за родителска контрола што децата гледат на интернет: Како да го инсталирате

Редакција