еМагазин
Image default
Забава ТОП СТОРИИ

Љума и Даут ја добија престижната награда на ASC: Нов успех за „Медена земја“

Македонските кинематографери Самир Љума и Фејми Даут ја добија наградата на „ASC“ – американската асоцијација на кинематографери за „Медена земја“.

Наградата за најдобар документарен филм им ја додели Тод Филипс, режисерот на филмот „Џокер“, кој и самиот својата кариера ја започнал во документаристиката.

Американската асоцијација на кинематографери ги доделува наградите за извонредни достигнувања по 34-ти пат оваа година. Ова се најзначајните светски награди посветени на филмската камера.

„Ние сме од Македонија, земјата во која се одржува најстариот фестивал посветен на кинематографијата – „Браќа Манаки““,  рече меѓудругото Љума во својот говор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Атиџе има илјадници „двојнички“ низ Македонија

Креаторката Кокев: Атиџе на Оскарите ќе ја испратиме скромна, убава, дотерана онака како што се чувствува најпријатно

На Атиџе и се оствари уште една желба, ќе стане пејачка

Фото: Фејсбук/Медена земја/American Cinematographer

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Од тензиите во Иран не видовме дека Индија лансираше ракета на Месечината

Никола Осило

Како живее еден македонски студент и колку пари му се потребни во месецот

Редакција

Убава вест: Бензините поевтинуваат за 4,5, а дизелот за три денари

Редакција