еМагазин
Image default
Македонија

Унгарското МНР за изјавата на Хан за Груевски: Тој да се грижи за проширувањето, а не за законските процеси во земјите членки

Реагирајќи на изјавата на комесарот за проширување, Јоханес Хан дека Унгарија најверојатно нема да го екстрадира Груевски, унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто кусо изјави дека “комесарот за проширување треба да се грижи за проширувањето, а не за законските процеси во земјите членки“.

Прашањето му беше поставено од страна на унгарска новинарка на редовниот брифинг по Советот на министри за надворешни работи на ЕУ денеска. Сијарто инаку не ја спомена Македонија, ниту случајот со Груевски.

Утре се одржува Совет за општи работи на ЕУ, кој делумно ќе биде посветен на владеењето на правото во Унгарија. Едно од прашањето кои ќе бидат покренати е затворањето на Централноевропскиот универзитет во Будимпешта, но неизвесно е дали ќе се отвори и прашањето за Груевски, со оглед на тоа дека ЕУ го смета за суверено прашање.

МИА/Фото: ВМРО ДПМНЕ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хан не верува дека Груевски ќе биде екстрадиран од Унгарија

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Продолжува судењето за „Титаник“ на СЈО

Редакција

Мицкоски: Прво техничка Влада, технички премиер, па избори

Никола Осило

„Тенк“ на СЈО: Адвокатите на Јанкулоска побараа изземање на судијката Кацарска

Редакција