еМагазин
Image default
БЕНЧМАРК

Јункер: Ако сакаме да бидеме почитувани мора да ги одржуваме ветувањата

Ако сакаме да бидеме почитувани ние мора да ги одржуваме нашите ветувања, изјави денеска претседателот на Евроската комисија Жан Клод Јункер, на прес-конференцијата по Самитот на ЕУ во Брисел.

На прашањето кои се последиците доколку ова е почеток на крајот на процесот на проширување на ЕУ, Јункер рече ако ова е крај на проширувањето треба да се соочиме со сериозни критики.

– Ние ги охрабрувавме овие земји, им помагавме и ги посетувавме овие земји и дававме јавни ветувања на овие земји. Ако сакаме да бидеме почитувани ние мора да ги одржуваме нашите ветувања, изјави Јункер.

МИА/Фото: Влада

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Макрон по блокадата: Иднината на Македонија и Западен Балкан не мора да биде во ЕУ

Конечно: Ништо од датум за преговори за Македонија, против биле Франција, Данска и Холандија

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Што содржи нацрт-преговарачката рамка на ЕУ со Македонија?

Редакција

Парите од ИПА фондовите ќе се пренаменат за борба против корона вирусот

Редакција

Инфо-средби за ИПАРД Програмата 2014 – 2020 во општините Чешиново-Облешево и Пробиштип

Редакција