еМагазин
Image default
Политика

Јункер: Скопје и Атина да го направат тоа што историјата го бара од нив

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер ги повика Грција и Македонија да го завршат процесот за името во определените рокови.

Одговарајќи на новинарско прашање на прес-конференција со романскиот претседател, Клаус Јоханис, Јункер изјави дека е „импресиониран од храброста“ на Зоран Заев и Алексис Ципрас.

-Ретки се оние кои пред историјата носат таква одговорност и би сакал овој процес да биде заклучен успешно и во определените рокови, можам само да ги охрабрам двете земји, двата парламенти да го направат тоа што историјата го бара од нив – изјави Јункер.

МИА/Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Дарко Каевски е новиот претседател на подмладокот на СДСМ

Редакција

Јанакиески и Јанкулоска на суд: Продолжува судењето за „Титаник“ на СЈО

Редакција

Поддршка на Мицкоски му даде и Владимир Ѓорчев

Редакција