еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Уставниот суд ќе чека изјаснување од Собранието: Одложено гласањето за помилувањата

Уставниот суд на денешната седница го одложи гласањето по спорниот член 11 од Законот за помилувања, а со кој во 2016 година беше овозможено претседателот Ѓорѓе Иванов да ја повлече одлуката за помилување 56 лица меѓу кои политички лидери и државни функционери.

За предлогот за одложување гласаа осум од вкупно девет судии.

Една од главните причини за одлжувањето е иницијативата за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување во Собранието.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Чудо во Македонија: Одеднаш сите против амнестија, помилување, аболиција…

Владата ја прифати иницијативата за автентично толкување на Законот за помилување

На Уставен суд после три години му „текнало“ да расправа за укинатото помилување

Уставен поведе постапка за оценување на членот 11-а од дополнувањето на Законот за помилување

Помилувањето ги засени хонорарите: „СЈО е мртво, да живее Уставен!“

Фото: Уставен суд

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Туск во Скопје: Вашата земја направи се, сега е ред на лидерите на ЕУ да го завршат своето

Редакција

Заев ќе отпушти дел од советниците и соработниците, поради телефонското наседнување на украинските комичери

Редакција

(Галерија) Патека за одење боси во Градски парк: Волонтери од Германија направија преубаво катче

Редакција