еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Јутарњи: Дел од Косово ќе припадне на Србија, дел на Косово! Ќе го уништат ли така мирот Тачи и Вучиќ: Следи БИХ, па Македонија…

Во опширна анализа хрватскиот весник Јутарњи лист, ги анализира случувањата околу можноста за прекројување на границите при рашавање на спорот помеѓу Косово и Србија.

Весникот пишува во Македонија се ежат од помислата за „трампа на територии“ помеѓу соседите Косово и Србија и дека ако такво нешто се случи, кризата ќе се прееле и во земјава.

„Западниот дел на Македонија е албански. За Македонија, која сега е пред решение на името на државата во спорот со Грција, се отвараат вратите на евроинтеграцијата, а скорешниот прием во НАТО и почетокот на преговорите со ЕУ ќе бидат гаранција за територјална целовитост на држвата„, пишува весникот.

Целата анализа прочитајте ја ОВДЕ.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Дилоит“ го доби тендерот на Фондот за иновации и технолошки развој „вреден“ 143.000 евра

Никола Осило

Продолжува судењето за „Титаник“

Редакција

Спасовски: Сто вработени во МВР добија откази, ќе следуваат уште

Редакција