еМагазин
Image default
ЧИСТА ОКОЛИНА

Увезениот отпад го користела индустријата, а најголем увозник бил „Макстил“, вели Шилегов

По лавината реакции во јавноста за информацијата дека Македонија со години увезува големи количини отпад, градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов вели дека не станувало збор за отпад што се депонира, туку за отпад што го користи индустријата. Според него најголем увозник на отпад бил „Макстил“.

„Министерството за животна средина и просторно планирање ја има точната евиденција и на количините и на субјектите и на бројот на дозволите што се издадени, меѓутоа по она што од таму ми е кажано не станува збор за отпад кој се депонира, туку за отпад што се користи во индустриски цели. Податок што е куриозитетен е дека како најголем увозник се јавува „Макстил“, а предмет на увоз отпад е старо железо“, изјави Шилегов.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

“Македонија извезува виско образовна сила, а увезува отпад“: Твитер реакции

Шилегов: Легално во земјава не е внесен опасен отпад, но треба да се провери

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Средношколци од Валандово направија апликација за создавање вертикална градина за прочистување воздух

Редакција

Сите детали за еколошките налепници за возилата: Трошокот ќе биде на товар на граѓаните

Редакција

Милиони луѓе ќе го дадат својот глас за Земјата: Македонија по 11. пат се вклучува во акцијата Часот на планетата Земја

Редакција