еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Вакцинирани 4.328 деца: 19-годишен пациент со мали сипаници во потешка здравствена состојба

Министерството за здравство соопшти дека денеска до 13:00 часот се вакцинирани 24 деца или досега вкупно 4.328 деца со МРП вакцини.

Моментно на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби има вкупно 18 пациенти со морбили (мали сипаници).

Вчера е примен 19 годишен пациент, префрлен од Клиниката за детски болести, кој добил морбили и е во потешка здравствена состојба.

Амбулантски се прегледани четири деца сомнителни за морбили, на возраст од седум месеци до две години. Сите се пуштени на домашно лекување.

Постабилна е здравствената состојба на детето со церебрална парализа кое беше во потешка состојба.

Исто така, подобрена е и постабилна состојбата и на осумгодишното девојче кое има астма и се заразило со морбили и варичела.

-Во врска со ширење на епидемијата на морбили (мали сипаници) во град Скопје им се укажува на сите универзитетски клиники во текот на денот да ги свикаат своите комисии за интрахоспитални инфекции и да донесат одука за ограничување на посета на пациентите, односно да се забрани посета на пациенти кои лежат на клиниките до крајот на траењето на епидемијата, наведува Министерството.

Апелира и родителите да ги почитуваат препораките.

-На трите пунктови во поликлиниките „Јане Сандански“, „Бит-пазар“ и „Ѓорче Петров“ има дежурни лекари секој работен ден од 19.30 часот до 7.30 наутро, а за викендите се на располагање 24 часа во текот на денот. Во работните денови, родителите треба децата прво да ги однесат на матичен лекар.

На овие три места ќе се вршат комплетни прегледи со лабораторија на децата чии родители ќе се посомневаат дека можеби се заболени од морбили (мали сипаници). Доколку лекарите утврдат дека е потребно, пациентите ќе ги упатуваат на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби.

Апелираме до сите родители, кои ќе забележат или ќе се посомневаат на првите знаци на болеста, висока температура, децата прво да ги однесат на овие три пунктови, велат од Министерството за здравство.

Воедно потсетуваат дека сѐ уште е на сила наредбата дека децата, кои се невакцинирани нема да бидат примени во детските градинки, со цел да се спречи ширењето на епидемијата прогласена во Скопје.

-Децата од училишна возраст задолжително да се вакцинираат ако не се вакцинирани или примиле само една доза од вакцината МРП. Сите здравствени работници што од кои било причини не се вакцинирани или не се сигурни во својот вакцинален статус, да го направат тоа во најбрз можен рок.

Напоменуваме сите превентивни мерки и препораки против ширењето на болеста да се сфатат сериозно и без отстапки. Апелираме до сите родители да ги вакцинираат своите деца со МРП вакцина, која е висококвалитетна и ефективна, а производител е GlaxoSmithKline од Белгија, наведува Министерството и уште еднаш потенцира дека вакцините кои се аплицираат во сите здравствени домови се со проверен квалитет, од европски производител и имаат добар рок на траење.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кои се симптомите и како се пренесуваат мали сипаници

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Конечно убава вест: Зголемен водостојот на Преспанското Езеро

Редакција

Граѓаните имаат избор или да направат ПЦР тест што ќе го платат сами, или да се вакцинираат бесплатно, вели Филипче

Редакција

На Комисија во Собрание изгласано одземање на мандатот на Груевски, конечната одлука на пленарна седница

Редакција