еМагазин
Image default
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Вечерва ќе се изврши првата трансплантација на срце во државата

Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во Македонија.

„Имаме, за жал, почината пациентка чие семејство се согласи да го донира срцето и пациент кој веќе подолго време чека донор. Се спремаат тимовите и доколку дозволи клиничката состојба во текот на вечерта ќе се изврши најпрво експлантација на срцето од донорот, а потоа и трансплатација.

Операцијата ќе се изврши на Клиниката за кардиохирургија каде ќе работи мешан тим на кардиохирурзи. Станува збор за исклучително тешка и ризична операција, да им посакаме среќа на докторите и на пациентот,“ напиша Филипче на Фејсбук.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Твитер го „подбра“ Уставниот суд: „Ќе се гради до даска! Профитот пред се!„

Никола Осило

Детали за понудите: Новиот мобилен оператор Телекабел со префикс 074 стартува од денеска

Редакција

(Фото) Вработените на Алкалоид донираа 1.050.000 денари за граѓаните со ретки болести

Редакција