еМагазин
Image default
Македонија

Вечерва се палат бадникарските огнови: Ќе го послушаат ли граѓаните апелот на властите

Вечерва се палат бадникарските огнови, кои, според МПЦ се само еден пагански обичај, а според граѓаните, традиција.

Град Скопје апелираше до граѓаните да се воздржат од палење на огнови, поради загадениот воздух, а годинава нема ниту дрва кои општините им ги даваа на граѓаните за оваа вечер.

Исто така постои иницијатива, овие дрва да се донираат на сиромашните граѓани.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Апел од Град Скопје: Не палете огнови за Бадник

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Обвинителството побара продолжување на притворот за Катица Јанева

Никола Осило

Дескоска за информациите дека ќе си оди од правда: Не сум јас Никола Тодоров да ги шетам сите ресори

Редакција

Фатиме Фетаи: „Сочно ја опцув Јанева поради нејзината наредба да не претресуваат полицајци на влез во СЈО“

Редакција