еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Велес и Прилеп нови места со лица заболени од коронавирусот: Како изгледа мапата по градови

Вкупниот број на заболени од коронавирусот во Македонија според последните податоци изнесува 177 лица.

Вчера за прв пат се регистрирани заболени од вирусот во Прилеп и Велес.

“Според место на постојано живеење, случаи на COVID-19 се регистрирани во 9 градови: Скопје (108), Дебар (41), Куманово (11), Штип (7), Велес (3), Кавадарци (2), Прилеп (2), Охрид (2) и Гостивар (1).

Највисока кумулативна инциденца на 100.000 жители се регистрира во Дебар со 144,7 заболени на 100.000 жители, а во Скопје инциденцата е 17,5 на 100.00 жители, додека во Штип инциденцата на 100.000 жители е 13,3“, стои во анализата на податоците од страна на Институтот за јавно здравје.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бројот на заболени здравствени работници со коронавирусот се искачи на 17

Сите детали: Најголем дел од новозаболените од коронавирусот се на возраст од 50-59 години

Регистрирани првите случаи во Прилеп: Сопружници заболеле од корона вирусот

Двајца припадници на Армијата, подофицер и војник позитивни на коронавирусот

Фото: Општина Велес/Графика: ИЈЗ

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Се тестира 16-годишно девојче за корона вирус, засега нема нов случај

Редакција

(Галерија) И претседателот Пендаровски со сопругата на премиерата на филмот „Врба“ на Манчевски

Редакција

(Галерија) Рагуза: Задоволство и предизвик ни беше да готвиме за папата Франциск

Редакција