еМагазин
Image default
Македонија

Венецијанската комисија најде куп забелешки на Закон за јазици кој е изгласан во Собранието

Порталот „Плусинфо“ објави делови од заклучоците на Венецијанската комисија за Законот за јазици, кој во македонското Собрание беше донесен во март 2018 година и кој веќе се применува на терен.

Во документот, кој го објави Плусинфо, стои дека Законот за јазиците отишол премногу далеку, наметнувајќи нереални обврски на институциите, особено што се предвидува употребата на албанскиот јазик во судските постапки, кои се формулирани на толку широк начин што сигурно би барале повеќегодишна подготовка да биде целосно спроведена.

Истиот според Венецијанската комисија значително ќе го забави функционирањето на целиот судски систем.

„Високо огромни и скапи обврски што законот ги наметнува особено на судските органи се придружени со тешки парични санкции во случај на непочитување (член 23).

Покрај тоа, неуспехот да се обезбеди превод и толкување што се бара со закон во текот на постапката претставува основа за враќање на судската одлука (член 9 (5)).

Под сегашни околности, доколку се применува целосно законот, тој значително ќе го забави функционирањето на целиот судски систем, со што ќе се доведе во опасност сериозно нарушување на правото на фер судење загарантирано со Европската конвенција за човекови права“, се вели меѓудругото во документот.

Заклучоците на Венецијанската комисија официјално треба да бидат објавени на 17. октомври.

Повеќе на Плусинфо, ОВДЕ.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Љупчо Николовски: Сам побарав смена од Министерството за земјоделство

Никола Осило

„Македонија блокира“ на 1 декември ќе протестира пред Собранието

Редакција

Полициска акција во Скопје: Кривични пријави за Миле Јанакиески и уште 10 лица

Редакција