Бенчмарк

ЕК предложи поголем буџет за проширување на Европската Унија

Европската Комисија денеска предложи да се зголеми буџетот за процесот на проширување на ЕУ. Предлогот е дел од сѐвкупниот план на Комисија да се зголоми буџетот на Унијата за надворешни работи, вклучително и аспекти како хуманитарната помош.

Општините ќе може да аплицираат за 5 милиони евра, за да ги подобрат услугите за граѓаните

Општините ќе може да аплицираат со капитални проекти за средства од Проектот за подобрување на општинските услуги, информираше министерот за финансии, Драган Тевдовски  на отпочнувањето на градба на општинската зграда на Oпштина Арачиново.

Се отвара ли шанса за Македонија: Хан бара мнозинско наместо едногласно носење одлуки во ЕУ

Европскиот комесар за проширување и соседска политика Јоханес Хан се заложи за мнозинство донесување одлуки во надворешната политика на ЕУ.

 

Реформите во правосудството, еден од доминантните сектори во Планот 18

​Реформи на правосудството е еден од доминантите сектори во Планот 18, чија драфт верзија денеска пред невладиниот сектор ја презентираше вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи.Планот 18 и натаму ќе се фокусира на основните столбови на 3-6-9,  каде освен правосудството се и реформите во јавната администрација и безбедносните служби, но ќе биде насочен и на борбата против корупцијата и организиран криминал

Европската комисија нема да го казни „Газпром“

По три години истрага за злоупотреби на пазарите во Источна и Централна Европа од страна на рускиот гигант „Газпром“, Европската комисија сепак одлучи да не ја казнува компанијата, но не ја исклучува оваа можност доколку во иднина таа го прекрши договорот.

Сите детали за Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија: Заев освен со Ципрас ќе се сретне и со Меркел и Макрон

Поврзаност во транспортот, енергијата и дигиталната инфраструктура, образованието и други аспекти е тема на Самитот на Европската унија за Западен Балкан, кој ќе се одржи утре во Софија, а на кој ќе присустува македонска владина делегација, предводена од премиерот Зоран Заев. 

За влез во Шенген од Балканот ќе биде потребна дозвола и такса од седум евра

Дозвола за влез во Шенген зоната државјани од Западен Балкан ќе мора да побараат во иднина преку интернет без разлика што не им е потребна виза. Освен тоа, тие ќе треба да платат и такса од седум евра што е дел од мерки што Европската унија ги воведува за поголем надзор на надворешните граници, одлучија амбасадорите на Унијата, јави дописникот на МИА од Брисел. По поднесување барање, граѓаните од Западен Балкан во рок од четири дена ќе добијат одговор, односно 96 часа откако во системот ќе се обработи барањето, ако треба дополнитела проверка.

ЕБОР ќе финансира прозорци со двојни стакла, енергетски ефикасни бојлери или термална изолација за домовите

ЕБОР започнува со финансирање на домаќинствата преку Програмата за финансирање на енергетска ефикасност (Green energy efficiency financing facility-GEFF), која ќе обезбеди финансирање за подобрувањето на енергетската ефикасност во домовите.

Габриел: Цените на роамингот се превисоки, нивното намалување ќе биде соопштено идниот месец

Во рамките на Дигиталниот самит кој денеска и утре се одржува во Скопје, ќе биде изработена дигиталната агенда за Западен Балкан која ќе биде презентирана на самитот во мај во Софија.Тогаш се очекува еврокомесарката Мариа Габриел да го соопшти намалувањето на цените на роамингот помеѓу земјите од Западен Балкан, но и кон земјите-членки на ЕУ.

Трговската војна помеѓу САД и Кина може лошо да влијае на европската економија

Трговската војна може да биде лоша вест, бидејќи може да доведе до негативен економски раст заради зголемување на увозните цени, а со тоа и на куповната моќ на граѓаните. Ова денеска го изјави, гувернерот на Централната банка на Белгија , Јан Сметс кој гостуваше на Седмата истражувачка конференција во Охрид, организирана од Народна банка.