Балкан

На Западен Балкан ќе му требаат 60 години до стандардите на ЕУ

На Србија и другите држави на Западен Балкан ќе им биде потребно 50 или 60 години да го достигнат животниот стандард на ЕУ, се наведува во извештајот на британскиот Комитет за надворешни работи објавен пред неодамнешниот Самит во Лондон, јави „Блиц“.

Од срцев удар на 34 години почина синот на грчкиот милијардер Кокалис

Сократис Кокалис Џуниор, од влијателната грчка фамилија Кокалис, почина од срцев удар на 34 години во САД, додека бил на службено патување, пренесува дописникот на еМагазин од Солун.

Ројтерс: Протераните руски димпломати од Грција поврзани со протестите против договорот за името

Според новинската агенција Ројтерс руските дипломати кои Грција ги протера поради мешање во внатрешните работи на Грција, како и обид да го поткопаат договорот за името со Македонија биле вмешани и во „многу незаконски активности“ поврзани со протестите во Грција против договорот.

 

„Катимерини“: Грција протера двајца руски дипломати, Русија се обидела да интервенира во спорот за името

Грчката влада одлучи да протера двајца руски дипломати и да им забрани влез во Грција на други двајца, поради мешање во внатрешните работи на земјата и активности против националната безбедност на Грција, пишува грчкиот весник „Катимерини“.

(ВИДЕО) Ердоган даде заклетва: Од денеска цела власт во Турција во рацете на еден човек

Ветувам дека ќе бидам достоен лидер на сите граѓани на Турција, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на церемонијата на неговата инаугурација за новиот претседателски мандат што се одржа на плоштадот пред претседателската палата „Бештепе“ во Анкара.

Каменос си даде оставка од функцијата потпретседател на грчкиот парламент, поради договорот со Македонија

Откако ја поддржа иницијативата на опозициската Нова демократија за гласање недоверба на Владата на Грција, по што беше и исклучен од неговата партија Независни Грци, потпретседателот на грчкиот Парламент, Димитрис Каменос денеска поднесе оставка од функцијата.

(Фото) Хрватската претседателка најпопуларна политичарка на фудбалското првенство

Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ е најпопуларната политичарка на Светското првенство во фудбал во Русија, судејќи според објавите и реакциите на социјалните мрежи.

Спречен банкрот на „Агрокор“, најголемата компанија на Западен Балкан со 60.000 вработени

Доверителите на најголемата приватна компанија во Хрватска, „Агрокор“, го одбрија договорот за надмирување на долговите на холдингот, во што ќе се вклучат две руски банки кои ќе преземат 46 отсто од акциите.

Вучиќ: Договорот меѓу Скопје и Атина е добра вест за целиот регион

Српскиот претседател Александара Вучиќ на прес конференцијата по состанокот на „Балканската четворка“ во Солун со премиерите на Грција, Бугарија и Романија изјави дека во услови кога ЕУ не делува секогаш единствено, овие четири земји делуваат 

Грчката Влада ќе го разгледа барањето на Каменос за гласање на договорот кога ќе дојде време

Кога и доколку дојде време, ќе разговараме за предлогот на Каменос во врска со 180 гласови за ратификацијата. Кога ќе дојде тој момент ќе ги разгледаме сите технички детали и ќе донесеме одлука, вели портпаролот на грчката