Свет

Средбата на Путин со Трамп и само преведувачи траше повеќе од 2 часа

По два часа и 10 минути заврши средбата помеѓу рускиот и американскиот претседател Владимир Путин и Доналд Трамп.

(ВИДЕО) Кој има помоќна лимузина, Путин или Трамп?

На состанокот со претседателот на САД, Доналд Трамп, што се одржува денеска во Хелсинки, рускиот претседател Владимир Путин пристигна во својата нова лимузина, која првпат ја користи при посета на друга држава.

Повеќе од три милиони странски туристи ја посетиле Русија за време на Светското првенство

​Повеќе од три милиони странски туристи ја посетија Русија за време на Светското првенство, двојно повеќе во споредба со Зимските олимписки игри во Сочи. 

Илон Маск со груби зборови до спасувач на децата од паштерата во Тајланд

Основачот на компанијата „Спејс Икс“ одговори гневно на критиките што стигнаа на негова адреса од британскиот нуркач Верн Вонсорт, еден од спасувачите на децата што беа заглавен повеќе од две недели во пештера во северен Тајланд.

Тајланд како благодарност, му ја продолжи работната виза на Србинот кој учествуваше во спасување на децата од пештерата

Данскиот државјанин, со српско потекло Иван Караџиќ, кој учествуваше во спасувачката мисија со децата од пештерата во Тајланд, како благодарност доби продолжување на визата за работа една година.

(ВИДЕО) Во поплавите во Јапонија загинаа најмалку 204 лица, најголем број на загинати во поплави од 1953

​Бројот на жртвите што настрадаа во поплавите и свлечиштата во западните и централните делови на Јапонија се искачи на 204 лица, соопшти полицијата.

Децата спасени од пештерата во Тајланд ослабеле, но се во добра состојба

​Момчињата и нивниот фудбалски тренер, кои беа спасени од поплавената пештера во северен Тајланд, ослабеле но се во добра состојба, соопштија денеска претставници на здравствените власти.

(Фото) Кои се хероите кои ги спасија децата од пештерата: Помеѓу нив и Србин кој ја раскажа операцијата

Србинот Иван Караџиќ кој живее на Тајланд од 2007 година учествуваше во спасувањето на децата заробени во пештерата. Тој за српски „Новости“, раскажа дека откако ги пронашле целта било да ги сочуваат живи и да ги однесат на сигурно.

Убава вест: Сите 12 деца извлечени од поплавената пештера во Тајланд

Сите 12 деца се извлечени од пештерата во Тајланд каде беа заглавени од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг.

Спасено уште едно дете од поплавената пештера во Тајланд

Уште едно момче денеска е извадено од пештерскиот комплекс во северен Тајланд, на третиот ден од спасувачката операција.