Локално

Се степале во кафе-бар во Скопје

Во 23:30 часот вчера во Секторот за внатрешни работи Скопје било пријавено дека пред кафе бар на бул. „8-ми Септември“ бил нарушен јавниот ред и мир со тепачка помеѓу лицата К.К.(29) и Д.А.(38).

 

Деветнаесетгодишна скопјанка нападната на „Партизанска“

Деветнаесетгодишна девојка Д.Ф. од Скопје утринава во 6:20 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје, пријавила дека истиот ден во 6:15 часот во угостителски објект на бул. „Партизански oдреди“ физички била нападната од лицето В.Н..

 

Скопјанка сакала да прошверцува хероин во затворот во Штип

На 16.јуни 2018 година во 12 часот од командирот на смена во Казнено-поправната установа Затвор-Штип било пријавено дека при претрес на 39-годишно женско лице од Скопје, кое дошло на посета кај осуденик, биле пронајдени две најлонски пакувања со хероин, кои биле ставени во кутија од цигари.

 

Селанец силувал струмичанка

СВР Струмица поднесе кривична пријава против Т.Т. (25) од село Сачево, струмичко, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „силување“. На 22 септември 2017 година околу 00:10 часот во Струмица, пријавениот со употреба на физичка сила извршил полови дејствија над Д.С..

 

Куче искасапило инкасатор на „Водовод и канализација“ во Радишани

Во полициската станица во Чаир вчера во 13:35 часот од страна на вработен во јавното претпријатие „Водовод и канализација“ било пријавено дека истиот ден околу 10 часот на улицата „46“ во селото Радишани

Вработена во Клинички центар истепана од колега

Во 14:55 часот во полициската станица во Центар од страна на С.Џ. (33) вработена во Клинички центар било пријавено дека истиот ден била физички нападната од П.Р. кој исто така е вработен на Клиниката.

 

Град, дожд и силен ветер: Попладне се очекува невреме

Нестабилно време со пороeн дожд проследен со грмежи, засилен ветер и локална појава на град во попладневните часови на повеќе места најавуваат од Управата за хидрометеоролошки работи.

 

Почина родилка во Штипската болница, обдукцијата ќе ги покаже причините

​Дваесет и осум годишната Маја Паневска од Свети Николе починала по 24 часа откако била примена на акушерското одделение во штипската Клиничка болница, потврди директорот на Клиничка болница-Штип Ален Ѓеоргијев.

Невремето предизвика штета на површина од околу 5.000 хектари во Овче Поле

Претставници од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство заедно со локалните власти, излегоа на терен, во увид на штетите врз земјоделските посеви, по вчерашното невреме во овчеполскиот регион.

Наставничка ја истепала директорката на училиштето во Зелениково

На 12.06.2018 година во 10.30 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје било пријавено дека истиот ден околу 10.10 часот во основно училиште во с.Зелениково, во ходникот пред канцеларијата на директорката, вработена наставничка, по претходна вербална расправија, физички ја нападнала директорката, соопшти МВР.