Мој став

Скопјани не ги бендисаа изведувачите или нешто друго е во прашање: Слаба посетност на концертот за поканата од НАТО во Скопје

Скопје беше еден од 15. градови во кои македонската Влада организираше концерти по повод поканата за членство во НАТО.

Социјалните мрежи „зовреа“: Воена парада наместо музичкa прослава за поканата од НАТО

Голем број македонски граѓани вчера на социјалните мрежи реагираа на одлуката на Владата со музички хепенинг низ повеќе градови во државата да се прослави поканата за членство во НАТО.

 

Времето ја гази Владата: Референдум за името во септември еднакво на научна фантастика

Со оглед на тоа што формирањето на Државната изборна комисија се уште не е почнато, а земајќи предвид дека тоа е еден од основните услови за отпочнување на процесот за распишување и спроведување на референдумот станува јасно дека многу тешко ќе се реализираат намерите на Владата референдумот да се одржи во септември.

Ќе се согласи ли Македонија дека Гоце Делчев бил Бугарин?

Согласно обврските за имплементација на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка, на 2 и 3 јули, 2018 година, во Софија се одржа првата средба на Заедничката мултидисциплинарна Комисија за историски и образовни прашања помеѓу Република Македонија и Република Бугарија.

 

Без промена на цензусот: На Владата ќе и треба чудо за да успее референдумот за името

По ставот на министерката за правда Рената Дескоска дека не може да се менува цензусот за референдум се отвара дилемата како Владата планира да успее референдумот со оглед тоа што што без поддршка од опозицијата тој би бил осуден на неуспех 

Заев со популизам „а ла“ Груевски: Од каде пари за бесплатно болничко лекување за сите?

Реални можности или популизам базиран на невистинит политички пи-ар е прашањето што се наметнува по вчерашната најава на премиерот Зоран Заев дека од 1 јанури 2019 година се воведуваат бесплатно болничко лекување за сите граѓани и плата од 100.000 денари за лекарите специјалисти.

 

Колку пати ќе треба на светот да му докажуваме дека сме Македонци, а не Северомакедонци?

Последниот случај на сајтот „паспорт индекс“ на кој се рангираат сите пасоши во светот, а на кој нашиот пасош беше сменет во пасош на Република Северна Македонија, по што следуваа бурни реакции од Македонците ширум светот за на крајот да биде вратен пасошот со нашето уставно име

Условена (мајтап) Македонија

Со години македонските граѓани се смеат на еден виц кој вели дека Македонија ќе влезе во Европската Унија, кога истата ќе се распадне. А можеби и не е виц.

Го избра ли ВМРО-ДПМНЕ вистинскиот лидер: Никој не го бендисува Мицкоски

Лавина од реакции кај симпатизери и членови на ВМРО-ДПМНЕ предизвика најавата на лидерот на партијата, Христијан Мицкоски, дека ВМРО-ДПМНЕ ги подржува протестите против промената на уставното име на Македонија, но дека „битката“ ќе ја води во Собрание, не и на улица.

Можни „девијации“ на референдум: Помал цензус, консултативен или облигаторен

Подготвена ли е Владата по секоја цена да успее имплементацијата на договорот за името Република Северна Македонија што неодамна го потпишаа министрите за наворешни работи на двете земји е прашање што заслужува внимание посебно по „срамежливите најави“