(Видео) Како Тито го прослави неговиот последен 25 Мај

1533 Views Мај 25, 2018 Ретро Никола Осило

Денот на младоста беше празник со кој се славеше 25 Мај - роденденот на Тито. На тој ден момчиња и девојки од цела поранешна Југославија ја носеа низ целата земја и му ја предаваа на Тито штафетата на младоста – своевиден симбол на посветеноста кон неговата оставнина.

Во оваа прилика ви пренесуваме видео од 25 Мај 1979 година кога Тито го прослави последниот роденден.

Фото/видео: Yotube/Jugoslav 15

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!

Најчитани вести