„Скај“: Во јуни датум за преговори со ЕУ, во јули покана за НАТО, во октомври промена на името на Македонија

Доколку премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас во клучниот телефонски разговор во следните денови стигнат до решение за името и закажат средба во Преспа за официјализирање на договорот, потоа ќе следат неколку фази до ратификацијата на спогодбата во двата парламента.

Дел од грчките медиуми, меѓу кои и телевизијата „Скај“, ги објавија чекорите до финализирање на договорот. Имено, откако ќе завршат преговорите на експертските тимови за техничките и правните прашања, ќе следува телефонски разговор на Заев и Ципрас, што според државната телевизија „ЕРТ“, би се остварил до четврток или петок.

Грчката телевизија „Скај“ објави дека прашањето со ерга омнес и понатаму е разликата во позициите на двете страни.

„Следниот телефонски разговор ќе биде клучна точка за да се одредат следните чекори. Во овој момент, двете страни ја разделуваат уставната ревизија, а ерга омнес е клучот“, велат нашите информации и ќе треба да видиме кога ќе се закаже средбата во Преспа, објави грчката телевизија.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, според „Скај“, по Преспа, каде што би се потпишал договорот, ќе следи процес што содржи неколку фази:

-Првиот чекор е премиерот Заев да го донесе договорот во македонското Собрание на изгласување, но не со зголемено мнозинство.

-Откако договорот ќе добие зелено светло од македонските пратеници, -Грција со допис ќе го извести НАТО дека одобрува влез на Македонија во Северно–атлантската алијанса, но под услов да има уставна ревизија.

-На 28 и 29 јуни, на Самитот на ЕУ, на Заев и официјално ќе му биде -доделен датум за почеток на пристапни преговори на Македонија со унијата.

-На 11 и 12 јули ќе следува официјална покана за влез во НАТО на Самитот во Брисел.

-Во септември или октомври, во Македонија ќе се одржи референдум за новото име.

-По референдумот, македонското Собрание со двотретинско мнозинство ќе треба да одобри уставна ревизија.

-Откако ќе се заврши со референдумот и ревизијата на Уставот во Македонија, договорот ќе стигне во грчкиот Парламент на ратификација.

Конкретното сценарио, со конкретните чекори до комплетен договор, освен телевизијата „Скај“, го објавија и други грчки медиуми, а слична беше и анализата на новинарот од државната „ЕРТ“.

Според грчките медиуми, решението ќе биде со име од трите предлози на Нимиц: „Република Нова Македонија“, „Република Северна Македонија“ или „Република Горна Македонија“. 

МИА

ПРОЧИТАЈТЕ ГИ И ОВИЕ СТОРИИ

(ВИДЕО) К-15 и Миле Паника визионери: Пред десетина години го дале предлогот Крушевска Македонија

Кој прв ќе се повлече по евентуално решение за името, Заев или Димитров?

Како ќе се смени името: Милошоски објави план во 11. точки

Се крчка ли референдум со услов новото име на Македонија да биде врзано со членство во ЕУ и НАТО?

Коѕијас: Конечниот договор за името во рацете на Заев и Ципрас 

Димитров: Договорена рамка за компромис за името

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.