24 Вести: Р. Северна Македонија е најизвесниот предлог за решавање на спорот со името

Р. Северна Македонија е најизвесниот предлог за решавање на спорот со името иако во отсуство на официјални информации неофицијалните се повеќе укажуваат на тоа, објави телевизијата 24 вести.

Не се исклучува можноста утре и во телефонски разговор Заев и Ципрас да го верификуваат ваквото решение кое би било повод и за средбата во Преспа.

ПРОЧИТАЈТЕ ГИ И ОВИЕ СТОРИИ

Кој прв ќе се повлече по евентуално решение за името, Заев или Димитров?

„Скај“: Во јуни датум за преговори со ЕУ, во јули покана за НАТО, во октомври промена на името на Македонија

Како ќе се смени името: Милошоски објави план во 11. точки

Се крчка ли референдум со услов новото име на Македонија да биде врзано со членство во ЕУ и НАТО?

Коѕијас: Конечниот договор за името во рацете на Заев и Ципрас 

Димитров: Договорена рамка за компромис за името

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.