Листа на должници на УЈП: Милиони данок не платиле МРТ, општина Карпош, Македонија пат...

1593 Views Јули 12, 2018 Бизнис Никола Осило

Управата за јавни приходи ја објави најновата листа на должници бр.07/2018 за долгови доспеани до 31.03.2018 и неплатени до 30.06.2018 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини.

На листата се најдоа и голем број јавни претрпијатија и државни компании. Така, Македонија пат должи 383 милиони денари, Еурокомпозит не платил данок од 129 милиони денари, Македонската радио телевизија должи 101 милион денари, МЖ-инфраструктура должи 36 милиони денари, општина Карпош должи 32 милиони денари, а милионски суми должат и повеќе комунални претрпијатија ширум земјава.

Целата листа должници ТУКА.

ПРОЧИТАЈТЕ ГИ И ОВИЕ СТОРИИ

Звучни имиња на бизнисмени и компании на најновата листа на должници на УЈП

Листа на должници на УЈП: Граѓани и фирми не платиле данок од 164 милиони евра 

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!