Орајќи пронашол неиспукана граната од Првата светска војна

На 11.07.2018 година во 17,50 часот во Секторот за внатрешни работи Битола, А.С. (39) од с.Бучин-Крушево пријавил дека при орање во нива во атарот на с.Бучин пронашол неиспукана артилериска граната 75 мм од Првата светска војна која од страна на пиротехничар била безбедно подигната и предадена за понатамошна постапка, информира МВР.

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!