еМагазин
Image default
ЧИСТА ОКОЛИНА

Ветерниот парк „Богданци“ во јануари произведe двојно повеќе струја од планот

Ветерниот парк Богданци во јануари годинава произведе речиси двојно повеќе електрична енергија од планираното, односно имаше 95% натфрлање на планот, информираат од ЕСМ.

„Минатиот месец е регистриран како еден од најдобрите периоди од почетокот со работа на Паркот на ветерни електрани Богданци. Според официјалните резултати на АД ЕСМ, за претходниот месец се испорачани 15.968 MWh.

Во 2019 година, овој капацитет за производство од обновливи извори  произведе 101.807 MWh електрична енергија што претставува натфрлање на годишниот план за 6 проценти. Со постигнатиот резултат,  ветерниот парк Богданци учествувал со 2,4% во вкупното производство на АД ЕСМ за минатата година,“ се вели во соопштението на ЕСМ.

Инаку, во тек е јавниот повик на АД ЕСМ за проширување на ветерниот парк со нови ветерници. Рокот за пријавување на компаниите заинтересирани да го градат проектот е до 2 март.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Млади иноватори нудат решенија за загадениот воздух во училишните средини

Никола Осило

На фирма и истече солна киселина, Град Скопје ќе и поднесе кривична

Редакција

(Фото) Скопјани имаат попаметна работа, отколку да протестираат за чист воздух

Редакција