еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Вицепремиерот Хазби Лика мераклија за кафеани и ресторани

Алатката за отчетност за трошоците на носителите на јавни функции покажува дека вицепремиерот за спроведување на Рамковниот договор, Хазби Лика, кој од мај не присуствува на седници на Владата, за угостителски услуги во рамки на државните институции и за ресторани и кафеани надвор од институциите додека одел на работа потрошил 235.163 денари (околу 4 илјади евра).

Од овие трошоци 130.713 денари се за угостителски услуги во рамките на институциите, а 104.450 денари се за ресторани надвор од институциите.

Во странство пак потрошил 5.227 денари.

Податоци за него можат да се најдат до мај.

Кој колку троши од јавните функционери проверете на сајтот на Владата, ОВДЕ.

Фото: Влада

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Колку пари потрошил во бифе и на авионски карти министерот за култура, Асаф Адеми

Колку пари потрошил Заев на угостителски услуги, хотели и подароци

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Апелација: Катица Јанева останува во притвор, оти се уште постои ризик за бегство

Редакција

Заев образложи зошто ќе биде и министер за финансии, Тевдовски веројатно останува советник

Редакција

Допрва претстои „тешкото“ меѓу Македонија и Бугарија: Се уште не се чепнати Илинден и Втората светска војна

Никола Осило