еМагазин
Image default
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) 11 години без Тоше: Топ 5 песни по кои вечно ќе го паметиме

Денеска се навршуваат 11 години од трагичното загинување на најпопуларниот македонски пејач на сите сите времиња, Тоше Проески.

Тодор Проески – Тоше е роден на 25 јануари 1981 година, а својот прв јавен настап го имаше како петтоодделенец на фестивалот „Златно славејче“ во 1992 година.

Музичката кариера ја почна со победата на „Мелфест“ во Прилеп, во 1997 година, и оттогаш настапуваше на сите значајни фестивали во земјава и регионот, а во 2004 година ја претставуваше Република Македонија на Евровизија во Истанбул. Таа година стана и амбасадор на УНИЦЕФ.

Објави седум албуми – неколку и со превод на српски/хрватски јазик.

Последниот „Игри без граници“ беше промовиран две недели пред несреќата, а последниот концерт, кој беше хуманитарен и за подобрување на условите во образованието во Македонија, го одржа на Градскиот стадион на 5 октомври 2007.

Албумот The Hardest Thing, на англиски јазик што го подготовуваше беше постхумно промовиран.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Весна Бејби за Тоше: Мислев едно време дека со годиниве ќе спласне тагата, исто е како оној вторник

Фото: Hit Records

Ве потсетуваме на неговите најдобри хитови:

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Што го чека Груевски во затвор: Туширање еднаш неделно, наутро треба да си го мести креветот, да прави генералка на собата во сабота…

Редакција

„Уапсени поранешни министри. Ако се по барање на СЈО пуштете ги со време„: Твитер се „вжешти„

Редакција

Твитер-реакции за девојчето кое се удави, бегајќи од куче скитник: За смртта, виновни се институциите

Редакција